Nu kan du söka idrottsutbildning på Ekeby

Från hösten 2020 kan du läsa nationell idrottsutbildning, NIU, och lokal idrottsutbildning, LIU på Uppsala yrkesgymnasiums lärlingsutbildningar på Ekeby.

Nationell idrottsutbildning, NIU

Du som vill elitsatsa i din idrott kan kombinera din utbildning med elitidrottssatsning (nationell idrottsutbildning) på lärlingsprogrammet på Yrkesgymnasium Ekeby. Du kan välja bland fem idrotter när du studerar NIU: bandy, basketboll, fotboll, innebandy eller handboll.

Lokal idrottsutbildning, LIU

LIU är för dig som tycker det är kul med idrott. Du behöver inte tillhöra en klubb eller ha idrottsmeriter. Du kan kombinera din utbildning med lokal idrottsutbildning på lärlingsprogrammet på Yrkesgymnasium Ekeby. 

Du kan välja bland sex idrotter när du studerar LIU: fotboll, ishockey, basketboll, innebandy, handboll eller bandy.

Läs om och sök till idrottsutbilningar

22 april 2020