Digitalt öppet hus

På Ekeby erbjuder vi två skolförlagda program. Hotell-och turismprogrammet samt Restaurang- och livsmedelsprogrammet. På Uppsala yrkesgymnasium Ekeby finns även Lärlingsutbildningen förlagd, mer info om lärlingsutbildningen finns på deras egen hemsida.

På grund av rådande restriktioner kring covid-19 avråds skolorna i Uppsala att bjuda in besökare utifrån, därför har vi satt ihop filmer om de olika programmen som visar hur en lektionsdag kan se ut. Mer info om programmen och inriktningarna finns under våra utbildningar.

 

Lärare för fordon och transport - Klicka här för att delta i mötet

Koordinator för Lärlingsutbildningen - Klicka här för att delta i mötet.


10/2-2021 Digitalt öppet hus kl 17-19. Prata med: Syv, Rektor och koordinator för Lärlingsutbildningen. (Teams-länk)

Det går även bra att kontakta skolans studie- och yrkesvägledare för frågor om våra utbildningar på Ekeby och Lärlingsutbildningen. 

Film om Ekeby

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Studie- och yrkesvägledare SYV

Madeleine Engström

Hotell- och turism (HT), Restaurang- och livsmedel (RL), Lärlingsutbildningen (LG) och yrkesintroduktion (IM).

Uppdaterad: